Co znamená ATH na Bitcoinu?

Cena digitální měny Bitcoin (BTC) dosáhla tento týden svých historických maxim (ATH – All Time High). Jsem na trhu kryptoměn od roku 2017, a při každém růstu k novým cenovým maximům se mě známí ptají, zda to neznamená jedinečnou příležitost ke vstupu na tento trh, protože o kryptoměnách najednou každý mluví a ve všech médiích píší, že se na nich dá pohádkově zbohatnout. A kdy jindy, než teď. Aby pak už třeba nebylo pozdě, že ano?

Tento jev má své označení – říká se mu FOMO efekt (Fear of Missing Out). Strach ze zmeškané příležitosti, která člověka psychologicky nutí svézt se nejlépe hned na prudce rostoucí ceně, a mít rychlý zisk. Výsledkem často bývá právě vstup na trh v tu nejméně vhodnou chvíli. Protože když o tom všichni mluví a píše se o tom ve všech médiích, je už samozřejmě ideální doba ke vstupu dávno pryč. Při nástupu příliš blízko vrcholu se pak většinou stává, že drobní investoři nestihnou zareagovat na bleskové výprodeje velkých investorů, a najednou se se svou pozicí dostanou do ztráty, která se může táhnout i několik let. Osobně kryptoměnám, a zejména BTC, dlouhodobě věřím a považuji je za velmi dobrou investici s velkým potenciálním zhodnocením, ale každému důrazně doporučuji zjistit si co nejvíc relevantních informací, než se na tento trh rozhodne vstoupit. 

Abych tedy odpověděl na otázku z nadpisu článku, zastávám osobně názor, že pokud člověk v trhu není, tak dosažení ATH znamená začít zjišťovat informace, vytvořit si investiční strategii a zvážit vhodný čas ke vstupu. A pokud člověk v trhu je, měl by se zamyslet nad exit strategií a výběrem alespoň části zisku. Ne nadarmo je základní investiční poučka „buy low, sell high“. Takže pokud jakožto drobný investor máte expozici v kryptu, případně jste jako firma získali v minulosti nějakou kryptoměnu, a řešíte, co s ní, tak historická maxima jsou určitě dobrá chvíle začít se aktivně zajímat o možnosti jejího prodeje. Jak na to?

PRODEJ KRYPTOMĚN

Pominu teď přímý prodej, který si domluvíte se známým nebo neznámým člověkem, protože ten má výrazná rizika, ani se nechci rozepisovat o možnosti platbou pomocí kryptoměny za služby či zboží. Nejčastěji se krypto využívá jako investice, kdy se po svém zhodnocení smění zpět za fiat měnu (tedy zákonnou měnu, např. české koruny). V tom případě je obvyklý způsob prodeje přes kryptoměnovou burzu nebo směnárnu. Abyste mohli využít jejich služeb, budete se muset zaregistrovat. U fyzických osob se vyžaduje potvrzení totožnosti na základě nějakého platného dokladu, takže procedura je dost podobná, jako kdybyste si zakládali účet v bance. Jako firma budete muset doložit obecné údaje (název, sídlo, IČO) a také jména členů statutárního orgánu. 

Po registraci směníte kryptoměny na fiat, a ten si budete moci poslat na bankovní účet. K tomu napřed budete muset potvrdit své vlastnictví tohoto účtu. Pro vklady a výběry lze používat jen účet vedený na vaše jméno / vaši firmu.

V ŽIVOTĚ JSOU DVĚ JISTOTY – SMRT A DANĚ 

A tady samozřejmě přichází na řadu problematika daní. Dokud kryptoměnu držíte, daňová povinnost nevzniká. Ta vzniká až ve chvíli, kdy směníte kryptoměnu na fiat. Je třeba mít na paměti, že oproti tradičnějším finančním aktivům není u kryptoměn zaveden časový ani hodnotový test. Nezáleží tedy, jak dlouho krypto držíte, zisky prostě daníte jako ostatní příjem dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, a to od zisku 50 000 Kč výše (hranice platná od roku 2024).

Kromě mýtu ohledně existence časového a hodnotového testu se často setkávám i s přístupem, že „finančák na krypto nepřijde“ a že daňovou povinnost není třeba řešit. Nic ovšem není vzdálenější pravdě. FÚ se na problematiku kryptoměn začíná zaměřovat, a bude sice nějakou dobu trvat, než se plně zorientuje a vyvine efektivní nástroje, nicméně ze zákona má k dispozici tři roky zpětně, aby vás konfrontoval s vaším daňovým přiznáním podaným v minulosti. Pokud byste tedy dnes zatajili příjem z kryptoměn, budete mít neklidné spaní minimálně do konce března 2028, a každý si může zhodnotit, jestli mu to za to opravdu stojí. Nutno dodat, že kryptoměny nejsou anonymní (až na pár výjimek), a zvláště dnes, kdy už po vás na všech burzách a směnárnách chtějí registraci, není vůbec složité dohledat, jakkoliv zpětně vaše transakce.

Co se týče firmy, ta vede kryptoměny v účetnictví jako zásoby svého druhu. Při prodeji pak účtuje úbytek na 504, a může si vybrat, zda zvolí metodu FIFO nebo se bude řídit průměrnou pořizovací cenou. Pokud tuto možnost má, může být mnohdy jednodušší domluvit se s některými dodavateli, že za zboží či služby zaplatí kryptoměnou namísto fiatu, nebo může použít krypto například pro vyplácení odměn zaměstnancům. Všechny možnosti mají svá specifika a záleží na situaci každé jednotlivé firmy. Rádi vám v této oblasti poradíme.

KOMPLEXNÍ PORADENSTVÍ V OBLASTI KRYPTOMĚN

Naši daňoví poradci vám rovněž mohou pomoci optimalizovat daně z prodeje kryptoměn, případně si vzít na starost celé daňové přiznání, abyste se tím nemuseli dlouze zabývat vy.

Máme také zkušenosti s uvedením nového investora na trh kryptoměn. Oproti tradičním finančním aktivům má tento trh svá výrazná specifika, se kterými je dobré se seznámit, aby člověk věděl, do čeho jde. Vysvětlíme a ukážeme vám vše, co potřebujete vědět – od samotného fungování kryptoměn a k čemu jsou vlastně dobré, přes vývoj ceny, bitcoinové cykly, vhodnou dobu ke vstupu do trhu, ale také jak kryptoměnu nakoupit, abyste nenaletěli na podvod, protože hlavně v době vysokého ocenění krypta různých klamavých praktik výrazně přibývá. Pro nováčka není snadné zorientovat se v tomto dynamicky se rozvíjejícím trhu. Klademe si za cíl, abyste do něj díky nám získali komplexní vhled, a mohli se samostatně rozhodnout, jestli, kdy a do jaké kryptoměny vložit vaše peníze.  

Poskytujeme poradenství i online, ozvěte se nám na info@22hlav.cz nebo pomocí kontaktního formuláře pod článkem. Pro více informací o naší nové službě:

 Kryptoměny

 

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autora.

Napište nám

Kontrolní otázka jako ochrana proti automatizovanému odesílání formulářů