Zrušení daně silniční pro osobní automobily a snížení pro ostatní

Od 1. 7. 2022 nabývá účinnosti novela zákona o dani silniční. Změny mají zpětnou účinnost, a platí od 1. 1. 2022.

Předmětem daně je zdanitelné vozidlo, které zákon nově definuje jako silniční vozidlo registrované v ČR kategorie N2, N3 a O3, O4. Osobní automobily již nejsou předmětem daně. Výrazně se snížily i sazby daně.

Přiznání k dani silniční je povinen k 31. 1. 2023 podat každý poplatník, který v něm uvede alespoň jedno zdanitelné vozidlo, za které je daň vyšší než 0 Kč. To se pak bude týkat pouze vozidel s největší povolenou hmotností větší než 12 t, jelikož sazba daně pro vozidla s menší hmotností je 0 Kč.
Od 1. 1. 2025 bude povinnost podávat přiznání k dani silniční pouze elektronicky.

V březnu byly zálohy na daň silniční prominuty na základě generálního pardonu. Novela zákona ruší povinnost platit zálohy i do budoucna. Pokud jste zálohy již uhradili, máte možnost si požádat o jejich vrácení, a nebo je započíst vůči daňové povinnosti za rok 2022.

Nově zaniká registrační povinnost, a všechny stávající registrace zanikají k 1. 1. 2022. Stane se tak automaticky, bez jakéhokoliv úkonu poplatníka. Z toho vyplývá, že již nebude povinnost podávat nulové daňové přiznání a správce daně k tomu nebude vyzývat.

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autorku článku.
 
Zdroje: Nové znění zákonaInformace k novele zákona o dani silniční 

Napište nám