Síla Bitcoinových ETFs

Pravděpodobně málokomu, kdo se alespoň okrajově zajímá o kryptoměny, uniklo, že v USA byla v lednu tohoto roku schválena spotová ETFs (Exchange Traded Funds) pro Bitcoin (BTC). Obecně se očekávalo, že to minimálně na cenu bude mít pozitivní vliv, ale bylo třeba počkat si na jasná data, která potvrdí, zda se realita potkala s očekáváním. Tato data jsou již k dispozici a mluví dost jasně, tak si pojďme shrnout základní pozitivní dopady, které s sebou ETFs přinesla. 

1) VSTUP INSTITUCIONÁLNÍCH INVESTORŮ NA KRYPTOMĚNOVÝ TRH

Na začátek si vyjasněme pojmy. ETF je typ investičního fondu, který se podobně jako akcie obchoduje na burze. Povolení zakótovat na burze svá spotová Bitcoinová ETFs získalo letos 11 správců finančních aktiv, z nichž většina patří mezi ty největší na světě (BlackRock, Greyscale, Fidelity atd.). Výsledkem je, že nejen drobní, ale také velcí institucionální investoři mají teď možnost legálně a bez komplikací zakoupit BTC, aniž by navíc museli řešit vlastní správu tohoto aktiva, protože to za ně udělá správce investičního fondu. A to je opravdu velký gamechanger!

Nutno ještě zmínit, že existují dva typy ETFs. Futures ETFs na BTC bylo totiž schváleno již na konci roku 2017. Proč to na trh zdaleka nemělo takový dopad jako spotová ETFs? Abychom nezacházeli do detailu – dva nejdůležitější rozdíly mezi futures ETF a spotovým ETF jsou, že spotové ETF musí být kryto právě oním aktivem a jeho cena v čase je stejná jako cena tohoto aktiva na burzách, což pro futures ETF neplatí. Výsledek je zřejmý – expozice vůči BTC přes spotové ETF znamená tlak na růst ceny, protože k ní jako podkladové aktivum musí být opravdu nakoupeny Bitcoiny. (Chcete-li se ohledně ETFs vzdělat více do hloubky, doporučuji článek Jaký je rozdíl mezi bitcoinovým spotovým ETF a futures ETF?. 

2) LEGITIMITA BITCOINU

Ať už si o tom myslíme cokoliv, je nezpochybnitelné, že ve dnešním světě financí je USA tím nejdůležitějším hráčem, a již mnoho let udává směr finančním trendům na celém světě. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC – Securities and Exchange Commission) se na kryptoměny dívala po mnoho let negativně, ale schválení Bitcoinových ETFs znamená, že se BTC konečně zařadil mezi ostatní právoplatná a obecně uznávaná finanční aktiva. 

3) RYCHLEJŠÍ ADOPCE BITCOINU A SNÍŽENÍ VOLATILITY

Nově získaná legitimita a zvýšená dostupnost koupě přilákala na trh kryptoměn nové retailové i institucionální investory. S přihlédnutím k tomu, že klienty výše zmíněných správců finančních aktiv je i množství bank a jiných finančních institucí, které díky tomu mohou jednoduše začít nabízet kryptoměny zase svým klientům, adopce kryptoměn by se v následujících letech měla značně urychlit. Dříve šlo např. v porovnání s akciemi pořád o relativně malý trh, vyznačující se kvůli tomu velkou volatilitou. S větším trhem (větším kapitálem obsaženým v něm) bude volatilita klesat, protože jednotlivé nákupy nebo prodeje už nebudou mít takový dopad na cenu aktiva jako celku, což je rovněž důležitý pozitivní dopad.

A o tom, že je o Bitcoinová ETFs obrovský zájem, svědčí množství nového kapitálu proudícího do těchto fondů od jejich lednového spuštění. Necelé dva měsíce stačily k přílivu těžko představitelných 10 miliard dolarů jen do toho největšího z nich. Jelikož BTC je často označován jako „digitální zlato“, bývá porovnáván právě s jeho vývojem. A prvnímu spotovému ETF na zlato trvalo dosažení této částky dva roky. Analytici z agentury Bloomberg pak spočítali, že při stejném trendu by Bitcoinovým ETFs trvalo necelé dva roky překonat kapitalizaci zlatých ETFs. které zde existují již 20 let.

Nutno k tomu říci, že hodnota peněz byla před 20 lety jinde, než je teď, a také je třeba být opatrný s jakýmikoliv predikcemi obecně, ale k lepší představě o enormním zájmu investorů a množství peněz, jaké do Bitcoinových ETFs už přiteklo od jejich spuštění, to jistě stačí. Teď, necelé čtyři měsíce po spuštění už jde o více než 220 miliard dolarů. Díky tomu se BTC dostal do první desítky největších světových aktiv podle tržní kapitalizace a začíná šlapat na paty stříbru.

 

1
 

Zdroj: companiesmarketcap.com ze dne 25.4.2024
 

4) POZITIVNÍ DOPAD NA CENU BTC

Všechno výše zmíněné vede také k pozitivnímu dopadu na cenu BTC. A cena je koneckonců pro většinu investorů to nejdůležitější. BTC sice svými vlastnostmi a možnostmi využití představuje pro velkou skupinu lidí (včetně mne) mnohem více, než jen aktivum, na kterém lze dosáhnout velkých zisků, ale za jeho rostoucí cenu jsme určitě rádi všichni.

Na grafu níže lze vidět, že zhruba dva měsíce před schválením (kdy už se veřejně šeptalo o tom, že některá ze žádostí o Bitcoinové ETF budou v lednu určitě schválena) začala cena prudce stoupat z hladiny cca 26 000 USD, až se v březnu dostala na hodnotu cca 73 000 USD a dosáhla tak navíc nových historických maxim. O těch jsem psal v článku Co znamená ATH na Bitcoinu?. Růst ceny může být spojován rovněž s fází trhu, ve které se nacházíme a s blízkým halvingem Bitcoinu (toto téma detailněji rozeberu v příštím článku), ale je zcela zřejmé, že kapitál proudící přes Bitcoinová ETFs se do ceny pozitivně propsal.

Navíc se BTC očividně začíná ještě více oddělovat od ostatních kryptoměn (schválená ETFs se totiž týkají pouze a jen BTC) – jeho price action je výraznější, než je tomu u zbytku trhu, a jeho dominance vůči ostatním kryptoměnám roste. Změny se tedy jasně projevují již teď.

2

 

Na závěr bych rád podotkl, že se zejména v hardcore krypto-komunitě setkávám s názorem, že ETFs jsou pro kryptoměny špatná věc a jdou proti jejímu základnímu pilíři - odluka peněz od státu a velkých finančních institucí. Částečně s tím souhlasím, hlavně s argumentem, že díky ETFs získají právě finanční instituce velkou alokaci dostupných Bitcoinů v oběhu a sníží tím jeho decentralizovanou povahu, o kterou především jde. Myslím si však, že všechna výše sepsaná pozitiva značně převyšují riziko, které z toho plyne a v dlouhodobém horizontu jsou ETFs pro Bitcoin zásadním pozitivem.

Poskytujeme poradenství i online, ozvěte se nám na info@22hlav.cz nebo pomocí kontaktního formuláře pod článkem. Pro více informací o naší nové službě:

 Kryptoměny

 

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autora.

Napište nám

Kontrolní otázka jako ochrana proti automatizovanému odesílání formulářů