Bitcoin vs altcoiny

Doposud jsme se v našich vzdělávacích článcích zabývali pouze Bitcoinem. To mělo své důvody. Svou podstatou je BTC jednou z nejsnáze pochopitelných kryptoměn a od počátku je jednoznačným králem všech kryptoměn. Byl rovněž první moderní kryptoměnou. Dodnes je nejsilnější kryptoměnou a zároveň indikátorem cenových změn, které se na trhu dějí. 

Ne každého však musí nutně zajímat samotný Bitcoin. Jste-li firma, které bylo zaplaceno kryptoměnou, případně jste ji získali darem, nemuselo jít zrovna o BTC, vzhledem k tomu, že většina altcoinů umí levnější a rychlejší transakce. Také pokud jste investor inklinující k riziku, mohou vás alty zajímat pro své větší potenciální zhodnocení.

Abychom pochopili, k čemu altcoiny vlastně slouží, podívejme se na vývoj kryptoměn v čase. Bitcoin začal reálně fungovat v roce 2009 jako první moderní kryptoměna. Byl reakcí na globální ekonomickou krizi a jeho cílem bylo vytvořit stabilnější měnu, než jsou dnešní fiat měny tím, že vytvoří nové mechanismy, které eliminují jejich slabé stránky (podrobněji rozebráno zde). Klíčovými prvky je

  • zamezení inflace (postupné uvolňování aktiva do oběhu a jeho rostoucí vzácnost), 
  • decentralizovaná podoba celého systému (nezávislost na bankách a vládách), 
  • snadné přeshraniční transakce (kdokoliv kdekoliv na světě zaplatí rychle a levně komukoliv jinému kdekoliv na světě), 
  • transparentnost (blockchain je veřejně přístupný, transakce lze dohledat).

Jakmile se ukázalo, že je o Bitcoin zájem a tento koncept má budoucnost, začaly v roce 2011 vznikat další kryptoměny. První projekty se převážně snažily vylepšit nějaké dílčí vlastnosti BTC – poskytly například rychlejší nebo levnější transakce. Velký zlom nastal v roce 2015 s příchodem Etherea. Tento projekt šel novou cestou – vytvořil tzv. „chytré kontrakty“, které umožnily hostovat na blockchainu softwarové programy. Tím se na blockchainu začaly vyvíjet komplexní aplikace použitelné v reálném světě. Blockchain našel své uplatnění v různých odvětvích jako jsou finance, právo, herní průmysl apod. Co víc, umožnil mnohem jednodušší vývoj nových kryptoměnových projektů. Nebylo již třeba složitě vytvářet vlastní platformu, ale nové projekty mohly autonomně fungovat přímo na blockchainu Etherea.

To přineslo velký boom altcoinů, který skončil v roce 2018, kdy po obřím růstu celého trhu přišlo vystřízlivění a obří propady. Spousta projektů definitivně skončila. Některé byly od začátku podvody, některé měly příliš ambiciózní cíle, některé byly záhy po vzniku převálcovány projekty, které se zaměřily na tutéž věc, ale dokázaly ji udělat lépe. Tuto čistku přežily pouze kvalitnější projekty a rád bych napsal, že je tomu tak dodnes, ale vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni je na trhu cca 15 000 různých coinů, realita je bohužel jinde.

Vzhledem k divoké historii altů získal kryptoměnový trh nálepku toho nejrizikovějšího a vznikl také pojem „Bitcoinový maximalismus“, který je u kryptoměnových investorů značně rozšířený. Ten říká, že BTC je jediná kryptoměna, která má smysl a která tady vždy bude, a všechny ostatní jsou k ničemu a jednou zaniknou. Oproti obecnému dělení kryptoměnového trhu na Bitcoin a altcoiny (název vychází z toho, že napřed byl BTC a pak se zrodily další, alternativní kryptoměny), se často setkáváme s pojmem „Bitcoin a shitcoiny“ (název umocňuje názor, že jsou tyto alternativní kryptoměny úplně k ... ničemu).

Přitom by se mohlo říci, že Bitcoin je dnes svým způsobem už trochu zastaralý a altcoiny jsou zde, aby obsadily jeho místo na pozici odvěkého leadera trhu. Kryptoměny přece patří do technologického sektoru, a ten se v čase vyvíjí opravdu rychle. Již dnes umí drtivá většina projektů provést platební transakce mnohem rychleji a levněji než Bitcoin, právě proto, že technologie se vyvíjejí tak závratným tempem. Kde se tedy bere Bitcoin maximalismus, a proč si Bitcoin nadále udržuje absolutní dominanci na kryptoměnovém trhu?

Nové projekty totiž umí překonat Bitcoin v rychlosti a ceně transakcí, a stejně jako on jsou díky použití blockchainu transparentní (body C a D ve vlastnostech Bitcoinu), ale mají velký problém dosáhnout toho zároveň s eliminováním inflace a velkou mírou decentralizace (body A a B), které jsou pro spoustu lidí mnohem důležitější, než ty ostatní.

Inflace je jasná, ale proč je tak velký problém nedostatečná decentralizace? Každý kryptoměnový projekt má svého zakladatele, a v drtivé většině případů také firmu, která za ním stojí. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že na každý nový projekt je navázána nativní kryptoměna, jejíž koupí podpoříte tento projekt, a na jejímž základě můžete většinou využívat nějakých výhod v daném ekosystému onoho projektu. Zároveň tím podpoříte firmu stojící za projektem, protože svými penězi de facto financujete jeho budoucí vývoj. Dá se to přirovnat k akciím na tradičních trzích, kdy nový projekt představuje firmu, a jeho coin představuje akcii dané firmy. Bude-li se firmě dařit, roste i hodnota vaší investice.

Jenže zvýšená centralizace projektu k určité osobě nebo firmě je to, co jej přibližuje k fiat měnám, nehledě na další rizika s tím spojená. Firma většinou vlastní většinový podíl coinů, může tedy ovlivnit jejich cenu. Může vzniknout jako podvod určitých lidí – žádný vývoj nikdy nezačne a peníze investorů se rozkradou. Projekt neuspěje v konkurenci – její hodnota tak bude klesat a investor skončí se ztrátou. Zakladatelský tým bude příliš ambiciózní v cílech projektu a jejich časové ose. A velký problémem je také nepřátelství ke kryptu ze strany regulátorů a tradičních finančních institucí, jakými jsou banky apod. Využívají všech možných prostředků, aby firmy podnikající v kryptu diskriminovaly. Banky nerady zakládají účty kryptofirmám a státním finančním regulátorům je krypto dlouhodobě trnem v oku. Aby ne, berou ho jako nebezpečnou konkurenci, která by časem mohla oslabit jejich postavení, které v dnešním finančním světě představují. Výsledkem jsou časté žaloby na firmy či osoby stojící za jednotlivými projekty.

A zde je Bitcoin důležitou výjimkou. Za jeho provozem nestojí žádná firma a jeho zakladatel je anonymní osobou. Fungování sítě je tedy nejen zcela decentralizované, ale jaksi se není ani na koho obrátit s potenciální žalobou. Systém je zvnějšku nedotknutelný, což se o žádném jiném krypto projektu říct nedá. Přidá-li se skutečnost, že má nejdelší historii, a navíc jako jediná kryptoměna v čase dlouhodobě roste, máme jasného vítěze klání. Nelze se divit, že má BTC stále dominantní postavení na trhu, jak ilustruje graf Bitcoinové dominance.

graf

Můžeme však také vidět, že jeho dominance se v čase přecejen pomalu zmenšuje, i přes výjimečné vlastnosti, které tato kryptoměna má. Jak jsem již napsal, dá se říct, že BTC je zastaralý a dnešní projekty disponují úplně jinými technickými možnosti, než tomu bylo v roce 2009. BTC se samozřejmě rovněž inovuje, ale díky jeho decentralizované bázi probíhá implementace změn dost pomalu. Spousta lidí tak věří v projekt, který zachová vlastnosti Bitcoinu, ale bude z nějakého hlediska ještě lepší.

No, a hlavní faktor je stejný jako vždy – zisk. Dost lidí sice do BTC investuje pro jeho unikátní vlastnosti, ale většina investorů chce na kryptu pořád hlavně vydělat. A právě zde nabízí altcoiny větší možnosti než BTC. Nejen že si spousta lidí myslí, že jim „ujel vlak“, protože BTC začal před 15 lety téměř na nule a dostal se za tu dobu na neuvěřitelných 70 000 dolarů. Srovnáme-li růstové fáze v halvingových cyklech, které jsme rozebírali minule, zjistíme, že altcoiny mají růst agresivnější a jejich zhodnocení je v krátkém období vyšší.

grafgraf

 

Pro porovnání s cyklem BTC jsem si vybral kryptoměnu NEO, protože lze říci, že podobný průběh mají všechny ostatní altcoiny. Porovnáním stejného časového období na grafech vidíme, že se obě aktiva v čase chovají odlišným způsobem. Největší růsty a poklesy nastávají ve stejném období, ale tím podobnost končí. Zatímco BTC tvoří každý cyklus vyšší lokální maxima a po poklesu vyšší lokální minima, altcoiny odepisují téměř celé zhodnocení a po poklesu se dostávají na cenové úrovně, na kterých začínaly před růstem. BTC po růstu sklesává o cca 80% hodnoty, kdežto alty odepisují běžně 96 % hodnoty. Na grafech to jde celkem zřetelně vidět.

Podstatné pro obchodníky však je, že cenový růst altcoinů překonává BTC. Poměr lze těžko obecně určit, ale růst bývá přibližně trojnásobný až pětinásobný. Kde BTC vyroste o 100%, alty to ve stejném čase vytáhnou o 300 - 500 %. Žádné jiné aktivum neudělá v dnešní době takové zhodnocení jako altcoiny. Během cyklu se mohou běžně zhodnotit o tisíce procent. Proto investoři podstupují s nimi spojená rizika, o kterých jsem výše psal.

Co z toho všeho plyne? Pokud jste přišli k BTC a nepotřebujete nutně peníze, vyplatí se toto aktivum dlouhodobě držet a neprodávat. V čase jeho hodnota pořád roste. K výhodnému prodeji bude možnost i v budoucnu Máte-li však jinou kryptoměnu, měli byste ji při nejbližším velkém zhodnocení prodat, protože další možnost už nemusí přijít.

I zkušení obchodníci mají většinou portfolio složené z BTC, které pouze drží a nic s ním nedělají, a z altcoinů, se kterými pravidelněji obchodují a vybírají na nich průběžně zisky. Bitcoinu se začíná říkat digitální zlato, protože k němu investoři přistupují jako k uchovateli hodnoty, kdežto altcoiny jsou pro ně instrumentem k množení peněz.

Samozřejmě musí existovat výjimka, potvrzující pravidlo. Tou výjimkou je již výše zmíněné Ethereum (ETH). Tento altcoin začíná tvořit vyšší lokální maxima a minima každý halvingový cyklus, stejně jako to dělá Bitcoin. Pro maximalisty je to k smíchu, zatímco mnozí altcoineři věří, že jednou bude mít ETH větší kapitalizaci než BTC. Momentálně je to určitě hodně daleko, protože ETH má pouze čtvrtinovou kapitalizaci BTC. Stále ale tvoří určitý mezistupeň mezi BTC a zbytkem trhu, protože další nejvíce kapitalizovaný altcoin má dlouhodobě jen čtvrtinovou kapitalizaci Etherea, kdežto ostatní alty už mezi sebou mají podstatně menší rozdíly.

Osobně si myslím, že BTC i ETH mohou existovat vedle sebe. Oba se zaměřují na něco jiného. BTC vnímám jako uchovatel hodnoty, ETH a projekty na něm postavené nachází pro blockchain praktické využití v různých odvětvích. Jedno je ale jisté – zatímco některé novější projekty jsou již označovány jako možné „Ethereum killers“, žádný nemá ambici sesadit Bitcoin z trůnu předního aktiva sloužícího k dlouhodobému udržení hodnoty.

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autora.

Napište nám

Kontrolní otázka jako ochrana proti automatizovanému odesílání formulářů