Konsolidační balíček 2024: Daň z příjmů

Ano, opravdu k tomu došlo! Prezident podepsal dlouho diskutovaný návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů (tzv. konsolidační balíček). Od 01.01.2024 tedy dojde ke změnám více než 60 zákonů. A právě na změny v daňové oblasti se podíváme v tomto článku.

Změny v zákoně o daních z příjmů - fyzické osoby

Změny v osvobození příjmů

Výhry ze soutěží

U daně z příjmů fyzických osob dochází k několika změnám v osvobození příjmů. Ruší se § 4 odst. 1, písm. f, který osvobozoval výhry z veřejné soutěže, ocenění v oblasti kultury, ceny z veřejné soutěže, reklamní soutěže nebo reklamního slosování a ceny ze sportovní soutěže do 10 000 Kč. Nově jsou tyto příjmy zahrnuty do zdanění dle § 10 a osvobozeny, pokud úhrn příjmů v rámci jednotlivého druhu příjmů nepřesáhne ve zdaňovacím období 50 000 Kč.

Státní příspěvek na stavební spoření

Zrušeno je rovněž osvobození státního příspěvku na stavební spoření - příjem se nově zahrnuje do zdanění dle § 10 a do výše 50 000. Kč je osvobozen.

Kurzové rozdíly při směně

Ke změně dochází také u zdanění kurzových rozdílů při směně peněz. Dosud byly tyto kurzové rozdíly osvobozeny dle § 4, nově dochází k jejich zdanění v rámci § 10 a osvobození do výše 50 000 Kč. Osvobození se nevztahuje na obchody na regulovaném trhu a účty zahrnuté v obchodním majetku. Kurzové ztráty lze uplatnit jako výdaj.

Výhry z hazardních her 

Limit pro osvobození u výher z hazardních her se mění z 1 000 000 Kč na 50 000 Kč pro jednotlivé druhy příjmů. U příjmů nabytých příležitostně se hranice pro osvobození zvyšuje z 15 000 Kč na 50 000 Kč.

Příjmy z cenných papírů

Pro osvobození příjmů z úplatného převodu cenných papírů nebo podílů musí poplatníci kromě časového testu nově splnit další podmínku, a tou je hodnota 40 000 000 Kč. Limit se posuzuje souhrnně za oba typy příjmů v daném zdaňovacím období a aplikuje se pouze na příjmy, které lze osvobodit na základě splnění časového testu.. Pokud je hodnota příjmů vyšší, osvobození se uplatní v poměrné výši. V poměrné výši lze uplatnit také související výdaje. Pro cenné papíry nebo podíly nabyté před 31.12.2024 zákon zavádí možnost jako výdaj použít cenu dle ocenění znalcem k 31.12.2024 nebo ke dni převodu cenného papíru nebo podílu, pokud se převod uskutečnil do 31.12.2024.

Dohody o provedení práce

V souvislosti se změnami u dohod o provedení práce je limit 10 000 Kč za měsíc nahrazen částkou ve výši 25 % průměrné mzdy. Pokud má tedy poplatník DPP pouze u jednoho zaměstnavatele do výše 25 % průměrné mzdy bez podepsaného prohlášení, bude odvedena srážková daň a odvodům tento příjem nepodléhá. Pokud by měl poplatník dohodu o provedení práce u více zaměstnavatelů a částka by v součtu přesahovala 40 % průměrné mzdy, podléhal by tento příjem odvodům sociálního pojištění.

Auto i pro soukromé účely

U zdanění nepeněžního příjmu zaměstnance při možnosti používání služebního automobilu i k soukromým účelům zákon nově zavádí sazbu 0,25 % pro bezemisní vozidla. Sazba 0,50 % se týká nízkoemisních vozidel a sazba 1 % ostatních vozidel.

Stravenky a stravenkový paušál

V oblasti stravování zaměstnanců zákon zavádí tzv. příspěvky na stravování, které zahrnují jak stravenky tak stravenkový paušál. Pro zaměstnance bude tento příjem osvobozen do 70 % hodnoty stravného při služební cestě státních zaměstnanců u pracovních cest trvajících 5-12 hodin a náleží při odpracování alespoň 3 hodin při směně (při směnném provozu) nebo 3 hodin v rámci jednoho dne. Pro zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad v plné výši.

Zaměstnanecké benefity

K výraznému omezení dochází u osvobození zaměstnaneckých benefitů. Na pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení, pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis, použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení, použití zařízení péče o děti předškolního věku, příspěvky na kulturní nebo sportovní akce a příspěvky na tištěné knihy se nově vztahuje souhrnný limit pro osvobození ve výši poloviny průměrné mzdy.

Osvobození je naopak rozšířeno na příjmy plynoucí z účasti zaměstnance nebo jeho rodinného příslušníka na sportovní nebo kulturní akci pořádané zaměstnavatelem pro omezený okruh účastníků, pokud vzhledem k její povaze je pořádání takové akce zaměstnavateli obvyklé a její forma a rozsah jsou přiměřené.

Sazba daně - fyzické osoby

Základní sazba daně 15 % zůstává stejná. Vyšší sazba daně 23 % se nově zavádí pro základ daně vyšší než 36násobek průměrné mzdy (dosud to byl 48násobek).

Slevy na dani

Ze základu daně již nebude možné odečíst zaplacené členské příspěvky odborovým organizacím a úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání a ruší se také některé slevy - konkrétně sleva na studenta a tzv. “školkovné”. Pro uplatnění slevy na manžela/manželku bude nově potřeba splnit podmínku žití ve společně hospodařící domácnosti s manželem/manželkou a vyživovaným dítětem do 3 let věku.

Změny v zákoně o daních z příjmů - právnické osoby

Sazba daně - právnické osoby

V oblasti zdanění právnických osob kromě zvýšení sazby daně z 19 % na 21 % dochází k několika dalším změnám.

Kurzové rozdíly

Zákon nově umožňuje poplatníkům právnickým osobám a OSVČ, pokud jsou účetní jednotkou, vstoupit do režimu vylučování kurzových rozdílů a nezahrnovat tak nerealizované kurzové rozdíly do základu daně. Poplatník musí správci daně podat oznámení o vstupu do tohoto režimu do 3 měsíců od prvního dne zdaňovacího období. Pokud by se poplatník rozhodl z režimu zase vystoupit, je to možné až uplynutím druhého zdaňovacího období, které následuje po zdaňovacím období, ve kterém vystoupení správci daně oznámil.

Reklamní předměty

Za reklamní a propagační předmět již nebude možné považovat tiché víno.

Odpisy

Mimořádné odpisy dle stávající právní úpravy zůstanou v platnosti pro majetek pořízený do 31.12.2023. Novela upravuje využití mimořádných odpisů pro majetek pořízený v letech 2024-2028 a tyto odpisy bude možné uplatnit pouze u bezemisních vozidel.

Zavádí se také nová pravidla pro odpisování motorových vozidel kategorie M1. Jako daňový výdaj může být prostřednictvím odpisů uplatněna maximální částka 2 000 000 Kč a to včetně technického zhodnocení.

Výpočet daně ve funkční měně

V návaznosti na zavedení funkční měny v účetnictví dochází k úpravě výpočtu daně z příjmů právnických osob. Daň se vypočte v měně účetnictví, a to s výjimkou daně vybírané srážkou, zajištění daně a daně z neočekávaných zisků. Měnou účetnictví může být česká měna nebo jiná měna, pokud je funkční měnou účetní jednotky a jedná se o euro, americký dolar nebo britskou libru. Funkční měnou se rozumí měna primárního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí. Měnu účetnictví lze změnit pouze k prvnímu dni účetního období. Pokud je měnou účetnictví jiná než česká měna, nelze změnit měnu účetnictví na českou měnu, ledaže tato jiná měna přestane být funkční měnou.

Zpráva o udržitelnosti

Zákon o účetnictví některým účetním jednotkám nově ukládá povinnost vyhotovovat zprávu o udržitelnosti. Zprávu o udržitelnosti musí vyhotovit účetní jednotka, která je obchodní korporací, je subjektem veřejného zájmu, byla by velkou účetní jednotkou, i kdyby nebyla subjektem veřejného zájmu, k rozvahovému dni překročila kritérium průměrného počtu 500 zaměstnanců za účetní období a nevztahuje se na ni některá z výjimek.

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autory.

Napište nám

Kontrolní otázka jako ochrana proti automatizovanému odesílání formulářů